Menu:

Jako pravé šampaňské

Jestliže patříte mezi milovníky bublinek, tak pochopitelně neodoláte velmi kvalitnímu sektu, který lze sehnat prakticky skoro všude. Když člověk hledá poměr mezi cenou a kvalitou může klidně volit sekt ze Španělska. Není problém si tady koupit sekt, který bud opravdu velmi kvalitní a jeho chuť bude neuvěřitelná. Jedním z takovýchto sektů je určitě sekt Cava. Jedná se o víno vysoké kvality, které si vyžaduje určitě zvláštní pozornost. Jestliže chcete ochutnat opravdový originál tohoto vína, není od věci si o ně přečíst několik velmi důležitých informací.

Metoda, která je využívána k výrobě takovéhoto vína, se jmenuje champenoise a jedná se přímo o metodu, která je charakteristická přítomností druhotného kvašení vína přímo v samotných lahvích. Chuť a vůně tohoto vína jsou natolik specifické, že je možné mluvit o jejich vysoké bohatosti. Degustační zážitek navíc ještě umocní skvělá lavina bublinek, které jsou pro toto víno pochopitelně také hodně charakteristické. Pokud se zvolí toto víno třeba k některému tradičnímu španělskému pokrmu, jako je například paella, tak rozhodně člověk nic nezkazí. Ba naopak chuťový zážitek jak ze samotného vína, tak i ze zdejšího tradičního pokrmu bude násoben.

Sekty Cava jsou chráněny speciální korkovou zátkou, která je schopna velmi efektivně ochránit víno před škodlivými vlivy. To si takto ponechá jedinečnou chuť a také vůni. Cava je vyráběn hned z několika různých odrůd vína. Záleží pouze většinou na tom, do které oblasti člověk zavítá. Nejde rozhodně o jednu odrůdu, jako je třeba portské víno. Budeme-li z hlediska odrůd konkrétní, tak zjistíme, že jde například o Xarello, Perelladu anebo o Macabeo. Výroba těchto druhů sektů je přitom přísně oddělena od míst, kde se vyrábějí klasická vína nešumivého charakteru.

23. 11. 2011