Menu:

Původ vína

Pokud si chcete koupit nějaké víno, tak je zapotřebí se přímo podívat na jeho původ. Prakticky každé víno má svůj původ a svou kvalitu. Většina lidí se právě na tyto atributy dívá. Ostatně ani není divu, jelikož kvalita vína je z hlediska jeho druhů velmi rozdílná. Koupit se dá jak víno, které svou kvalitou neupoutá a naopak také víno, které je schopno člověka doslova a do písmene uchvátit.

Podívejme se z tohoto pohledu na španělské víno, které si již jistě našlo své místo mezi světovými víny. Kvalita tohoto vína se pochopitelně také odvíjí od toho, o jakou odrůdu vína se jedná. Je samozřejmě možné zakoupit velmi levné španělské víno, ale také hodně drahé a vysoce jakostní víno. Španělské víno lze rozčlenit do různých kategorií dle původu. V první řadě je zapotřebí mluvit o stolním vínu, u kterého není uvedena odrůda. Označení stolního vína je vino mesa. Když se zmíníme o rozdělení tohoto vína, tak zjistíme, že jde o bílé víno označované jako vino blanco a o víno červené označované jako vino tinto. Ze stolních vín je možné volit velké množství různých druhů. Najít je možné v této kategorii i poměrně skvostná vína.

Zvolíme-li k těmto vínům třeba kvalitní olivy na zakousnutí, tak není co řešit. Jestliže je víno označeno výrazem Vino de la tierra, pak se jedná o víno ze země. Na tomto vínu je přímo uvedena daná odrůda a jde v podstatě říct, že jde o druh vína, které do jisté míry koresponduje s francouzským vínem Vins de Pays de Zone. Toto značení se užívá zpravidla u vín, která mají svůj osobitý styl a jsou do hodně velké míry zvláštní. Ostatně i třeba takový olivový olej je řazen do podobných jakostních kategorií, které se vyznačují určitou kvalitou.

23. 11. 2011