Menu:

Olivy by neměly chybět v žádné zdravé stravě

Začínáte mít poslední dobou čím dál tím více zkoušet nové recepty a rádi byste své oblíbené recepty doplnili také o specifickou chuť oliv?

Proč jíst olivy?

Existuje hned několik důvodů, proč jíst olivy. Nejsou totiž považovány pouze součást chutné, pestré a vyvážené kuchyně, ale jsou také zdravé. Olivy jsou totiž významným zdrojem vitamínů A a E, nenasycených mastných kyselin, antioxidantů a přírodních vláknin. Dodávají lidskému organismu minerály a to zejména železo, vápník, draslík a hořčík. Olivy díky obsahu účinných látek napomáhají ke snížení hladiny cholesterolů v krvi. Společně s antioxidačními účinky podstatně omezují riziko vzniku cévních onemocnění i několika druhů rakoviny. Odborníci na stravu doporučují gastro balení oliv zařadit do běžného jídelníčku právě proto, že olivy představují v jídelním koši nezastupitelné místo u zdravé výživy. Španělské olivy zpříjemní stravování také diabetikům. Více nejen o olivách se dovíte zde www.bassta.cz/produkty/.

Co připravit z oliv?

Třebaže pojem olivy zná dnes téměř každý, už málokdo ví, že černé olivy jsou ve skutečnosti dozrálé zelené olivy patřičného druhu. Zatímco druhové olivy jsou určeny primárně ke konzumaci jako plody, olivy bez druhového označení by se měly používat pro výrobu kosmetických a potravinářských produktů. V podzimním chladném počasí, kdy na každém rohu číhá nejeden bacil, můžete svou imunitu podpořit přípravou pikantního salátu z nakládaných oliv. Olivy se obvykle používají pouze jako ozdoba nebo jako doplněk salátů a dalších pokrmů, klidně i masových. V tomto případě však olivy sehrají hlavní chuťovou složku. Jako ideální se jeví kombinace černých a zelených oliv, případně můžete použít také plněné olivy třeba paprikou. Dále budete potřebovat k přípravě salátu červenou cibuli, jarní cibuli, mrkev, chilli pastu, olivový olej, bylinky a oregano.

27. 09. 2019