Menu:

Výroba portského vína

Velmi kvalitní a oblíbené víno, které je na trhu po celém světě, je portské víno. Tento druh vína se vyrábí z hroznů, které jsou pěstovány v oblasti Douro Valley. Znalci moc době vědí, že se z hroznů musí nejdříve vylisovat a vyfiltrovat mošt. Tento mošt se pak musí nechat kvasit v kvalitně uzavřených nádržích. Kvalitní chuť tohoto vína má na svědomí cukr, ten se po vykvašení přidává do směsi a mošt je přečerpáván do sudů, v nich už předem bývá připravena vinná pálenka, ta obsahuje opravdu velké množství alkoholu, který okamžitě kvašení zastaví. Zbylý nezkvašený cukr se nevyjímá, ten zůstává ve víně a díky přidané pálence se zvedne obsah alkoholu, který bude ve finále asi 22%. Víno se pak ještě nějakou dobu nechává dozrávat ve speciálních sudech a až poté se nechává nalahvovat.

Velice podobný způsob přípravy, jako má portské víno, mají také španělská vína. Ty jsou vyráběna skoro ve všech oblastech krásného Španělska. Mnohé rodiny mají své vlastní vinice, do kterých se pak mohou dokonce podívat i turisté a přímo na místě tak mohou ochutnat jejich velmi dobrá vína. Španělská vína, stejně jako portské víno se řadí mezi ty kvalitnější, které jsou na světovém trhu. Většinou se jedná o vína červená se sladkou chutí, ale můžete si nechat dovézt také některé z velice kvalitních bílých španělských vín nebo také výborné růžové víno.

Výše zmíněná vína jsou opravdu velmi chutná a kvalitní. Velice se hodí k dobrým pokrmům, zejména k výbornému jídlu, které se jmenuje paella. Toto je typické španělské jídlo, které se vyrábí z rýže a je velmi podobné našemu rizotu. Dříve místní obyvatelé toto jídlo považovali hlavně za jídlo chudáků, protože se jím stravovali zejména chudí lidé a rybáři, ale dnes je tomu naopak. Paella je nabízena i v těch nejluxusnějších restauracích, kde si k němu můžete dát také některé z výborných vín. 

18. 01. 2012