Menu:

Pokrmy ke španělskému vínu

Španělské víno je nezbytnou složkou každé španělské domácnosti. Středomořské národy popíjejí víno prakticky celý den, a to k obědům, během odpoledne i k večeřím při posezení s přáteli. Španělské víno je lahodným nápojem horkých letních dnů i večeří plných gurmánských zážitků a různé druhy a odrůdy vín tvoří nedílnou součást vícechodových menu.

Bílé víno vhodně doplňuje lehké zeleninové saláty, grilovanou zeleninu, ryby a plody moře, rýžové pokrmy jako jsou paella nebo různé sladké dezerty. V létě skvěle osvěží a rozproudí náladu při večerním posezení s přáteli. Červené víno se hodí především k červenému masu. Španělská červená vína se často nechávají dozrávat v dubových sudech, proto v nich převládají kakaové tóny, chuť švestek a tabák. Jsou plná, dobře vyzrálá a plná slunce.

Dobré víno tvoří příjemnou kombinaci drobných jednohubek tapas. Tyto jednohubky Španělé jedí jako předkrm nebo svačinu během odpoledne. Servírují se studené nebo teplé. Studené tapas zahrnují například olivy, kozí a ovčí sýry, salám chorizo, pikantní klobásky, nakládanou zeleninu nebo plody moře. Z teplých předkrmů můžete ochutnat plněné taštičky empanadas, masové koule nebo španělskou tortillu. Tapas je vždy třeba vhodně zkombinovat s nabízenými víny, tak aby nebyla potlačena jejich výjimečná chuť.

Kromě vín je Španělsko proslulé olivovým olejem, který se ve velkém množství vyváží do celého světa. Kvalitní panenský olivový olej je součástí každého pokrmu. Používá se nejen při přípravě jídel, ale i samostatně jako dochucovadlo. Španělé do něho namáčí bílé pečivo a pojídají ho jako součást hlavních chodů i během dne. I k této pochutině se popíjí lahodné víno, které prakticky prolíná celou španělskou gastronomií.

07. 11. 2012