Menu:

Španělské víno zvýrazní chuť typické valencijské paelly

Rádi si pochutnáváte na středozemní kuchyni? Pak Vás určitě nadchne možnost naučit se připravit krok za krokem valencienskou specialitu pojmenovanou paella. Podrobný návod k přípravě paelly najdete na webových stránkách Španělských receptů www.spanelskerecepty.cz.

Podávání a především jedení paelly doprovází ve Valencii nejrůznější oslavy. Paella patří zejména k oslavám narozenin a jmenin, pojídá se rovněž v dnech výročí svatých patronů a o nedělních výletech. Ačkoliv mnoho turistů označuje paellu za národní jídlo všech Španělů, paella je ve skutečnosti národní jídlo Valencianů. Svůj původ paella nachází na venkově u sedláků, kteří připravovali rýži v pánvi na ohni rozdělaném přímo na poli. Do rýže přidávali hlemýždě a zeleninu, o svátečních dnech si mohli dovolit paellu ochutit o králičí maso a později o kuře. Místo typických španělských otevřených hlemýžďů, můžete do paelly přidat zavřené hlemýždě.Pro přípravu paelly budete potřebovat také pravý šafrán, rajčata, bílé fazole, vodu, rozmarýn, zavařené červené fazole a rýži na paellu. S paellou receptem si budete při přípravě  této lahůdky naprosto jisti v kramflecích. 

Kdo navštívil Valencii, ví, že místní obyvatelé ji připravují na speciální nízké rovné pánvi s uchy zvané paellera. V tuzemsku místo ní můžete použít velkou teflonovou pánev. Ve Valencii můžete ochutnat také oblíbenou paellu marineru s rybou a mořskými plody. Neméně oblíbená je rovněž paella mixta s rybami, mořskými plody a masem. Lahodnou chuť paelly podtrhne vynikající španělské víno. Otevřít si k paelle můžete lehké bílé víno. Jako dezert ke slavnostnímu obědu můžete zvolit plněné pomeranče, mandlové kuličky či marcipán.

30. 01. 2017