Menu:

Víno s přívlastkem

Každé víno je schopna nabídnout velké množství různých odrůd, které se liší hned několika základními charakteristikami, které spočívají jak v samotné jakosti vína, tak pochopitelně také ve speciální chuti a dalších záležitostech, které prostě a jednoduše s vínem jako takovým přímo souvisejí. U španělského vína tomu není jinak a je zapotřebí říct, že právě u tohoto vína je zapotřebí velmi precizně volit jednotlivé odrůdy.

Pokusme se vybrat některé odrůdy a poukázat si na jejich specifika, která jsou pochopitelně u každé odrůdy jiná. Začít bychom mohli nejrozšířenějším vínem ve Španělsku. Když vám již na stole leží klasická paella, tak rozhodně ideální volbou k tomuto pokrmu je velmi kvalitní víno, na jehož kvalitu je možné se spolehnout. Jedná se o víno, které se uvádí jako odrůda Garnacha. tato odrůda je schopna nabídnout vína, která jsou hodně tělnatá a také ovocná. Jedná se o vína, která jsou z hlediska sklonu k oxidaci poměrně hodně náchylná. Samozřejmostí je u nich také masitost jako charakteristická vlastnost. Pokud hledáte víno s pěknou kyselinkou, pak není od věci sáhnout po víno pocházejícím z oblasti horských a hodně návětrných poloh. Jde o odrůdu zvanou Variňena. Oxidantnost tohoto vína je poměrně hodně nízká, takže není problém jej nechávat dlouho ve sklepě k archivaci.

Pokud tato vína ještě uzrají nějakou tu dobu, je jejich aroma a chuť naprosto excelentní. Kdo hledá originál a nepotřebuje vyloženě portské víno, může sáhnout klidně po originální a velmi zajímavé odrůdě Tempranillo. Tato odrůda slibuje vysokou kvalitu vína. Jde o odrůdu, která je z hlediska přizpůsobivosti naprosto vynikající a i proto roste na mnohém území Španělska.

23. 11. 2011